هنریستا

هنریستا

 • ابزار فید خوان

  كد ساعت و تاريخ

  گالری تصاویر محرم

  کد نمایش آب و هوا

  کد نمایش آب و هوا

  اوقات شرعی  گالری عکس

  کدهای رایگان وبلاگ
  • ۰
  • ۰

   

  حجر شخصیت بزرگواری که به اطاعت و عبادت خدا وبه تسلیم و خضوع در برابر پروردگار ممتاز بود و در میان اصحاب به "عابد اصحاب پیامبر" شهرت یافت.

  حجر در صحنه های خونین پیکار در زمره پیشتازان و خط شکنان صف مقدم جهاد با دشمن بود حضور او در فتح مدائن و پیروزی مسلمین نقش موثری داشت.وقتی سپاهیان اسلام به ساحل دجله رسیدند ، عبور از رودخانه را غیرممکن پنداشته ، و در کنار دجله متوقف شدند.در این موقعیت سرنوشت ساز ، حجر درحالیکه چنین زمزمه می کرد:  وَمَا کَانَ لِنَفْسٍ أَنْ تَمُوتَ إِلاَّ بِإِذْنِ الله کِتَابًا مُّؤَجَّلاً(آل عمران/145)

  هیچ کس بدون اذن پروردگار و پیش از اجل قطعی نخواهد مرد.

  نهیبی بر اسب زد و خود را به دجله افکند و به دنبال او سپاهیان اسلام هم با اسبهایشان بر آب زدند و از رودخانه گذشتند و لشکریان جبهه باطل ، وحشت زده پا به فرار گذاشتند. حجر هم چنین در عملیات فتح شام فرماندهی 2500 نفر از سپاهیان اسلام را بر عهده داشت و با رشادت و فداکاری فراوان پیروزی بزرگی را نصیب اسلام و مسلمین ساخت.

  در جنگ جمل هنگامی که نصایح و سخنان حضرت علی(ع) و یاران آن حضرت،در سپاهیان ابلیس موثر نیافتاد و جنگ آغاز شد، علی (ع) فرماندهی سواره نظام لشکریان اسلام را به حجر واگذار کرد.

  و در صفین نیز ، از جانب امیرالمومنین (ع) فرماندهی طایفه "کنده" را به عهده داشت و در این نبردها، حجر از چهره های درخشان و از فرماندهان لایق جبهه اسلام به شمار می رفت.

  بعد از جنگ صفین در سال 39 هجری ، معاویه برای ایجاد  رعب و وحشت در پیروان علی (ع) دست به تشکیل تیم های مختلف ترور و تخریب و غارت زد. یکی از این گروهها به فرماندهی ضحاک بن قیس که سه هزار نفر بودند به یکی از شهرهایی که در قلمرو حکومت علی (ع) بود حمله کرده و دست به غارت زدند و جمعی را کشتند ،

  امیرمومنان ، حجربن عدی را با 4000 نفر به سرکوبی متجاوزین فرستاد.حجر با آنان درگیر شد و پس از نبردی شدید 19 نفر از آنان را کشت و دشمن را سرکوب کرد.

  در جنگ نهروان ، جناح چپ سپاه امیرالمومنین (ع) را فرماندهی کرد و در سرکوبی شورشیان و خوارج و فرونشاندن فتنه و فساد آنان ، تلاش فراوان نمود.

  حجر پیرو راستین ولایت

  اطاعت و فرمانبرداری حجر از علی (ع) از ایمان سرشار او نسبت به ذات اقدس حضرت احدیت نشات می گرفت . هنگامیکه امیرالمومنین (ع) در بستر شهادت افتاده بوده و یاران آن حضرت اطرافش را گرفته بودند، حجر برخاست و در مدح امام (ع) اشعاری را خواند و در آن دریغ و افسوس خود را از فقدان امام(ع)ابراز کرد . آنگاه علی (ع) خطاب به حجر فرمود:"ای حجر اگر از تو بخواهند که از من بیزاری بجوئی چه می کنی؟" حجر پاسخ داد: "بخدا سوگند! اگر با شمشیر قطعه قطعه ام کنند و اگر در آتشم افکنند دست از شما برنخواهم داشت."

  آری این پیروان دستورات خدایند که با تمام وجود می گویند:

  تنم را گر به دار ظلم آویزند

  چشمم را گر در کاسه ها ریزند

  لبانم را اگر دوزند

  و جسمم را اگر سوزند

  هزاران بار اگر در راه ایمانم

   بگیرندم….بسوزاندم

   اگر بر سنگ کوبندم

  جدا سازند اگر هر بند از بندم

  محالست این که از یادم رود آن عهد و سوگندم.

  آنگاه حضرت در حق او دعا کرد و از خداوند بر این ایمان و فداکاری برای حجر طلب توفیق و پاداش کرد.

  حجر فریاد بلند ایمان

  پس از شهادت علی (ع) حجر در کنار امام حسن مجتبی(ع) قرار گرفت. در این دوران که سایه شوم بیداد معاویه نفس ها را بریده و همه را به سکوتی مرگبار و وحشتناک کشانده بود، حجر فریاد گر پر خروشی بود که هرچند یکبار سکوت را می شکست و حضور حق را در عرصه، به یادها می آورد و خواب و آرامش را از معاویه و جیره خواران او می ربود.

  مبارزه حجر با دستگاه جبار حاکم، روز به روز شدت یافت تا آنجا که معاویه تصمیم به قتل او گرفت.

  زمانیکه حجر و یارانش در مسلخ قرار گرفتند مامورین ماموریت خود را به آنان گفتند و اضافه کردند که:

  "آزادی شما یک شرط دارد : بیزاری از علی (ع) و برگشتن از آیین او."

  حجر ویارانش یک صداپاسخ دادند:هرگز!تحمل‌شمشیرهای

  تیز آسان‌تر از وارد شدن در آتش دوزخ است. ما دست از دوستی خاندان پیامبر برنداشته و بر آن استواریم و این برای ما بهتر از جهنم است.

  مقاومت این فداکاران ، جلادان معاویه را به ستوه آورد . قبرها را کندند و کفن ها را آماده کردند و شمشیرهای برهنه خود را مهیا ساختند.حجر چون کوهی استوار با قلبی سرشار از ایمان و عشق به خدا و اسلام گفت:

  "با اینکه قبر مرا کنده و کفنم را حاضر کرده اید و شمشیر مهیاست تا برگردنم فرود آید ، اما در عین حال هیچ ناتوانی از من نخواهید دید و از من هیچ سخن و عملی که خلاف رضای خدا باشد سر نخواهد زد، پس از کشتن ، غل و زنجیر از دست و پایم باز نکنید و خون از سر و رویم مشوئید، زیرا می خواهم در قیامت با همین حال با معاویه روبرو شوم."

  یکی از جلادان گفت :"گردنت را جلو بیار!" حجر پاسخ داد:

  "این خونی است که به ناحق ریخته می شود و من بر این کار کمک نخواهم کرد."

  و گردنش را جلو نیاورد.جلادان سر او را گرفته و به جلو کشیدند و آنگاه سری را که حاضر نشده بود در برابر ناپاکان و خائنان به تسلیم فرود آید از بدن جدا کردند و بدینگونه خون مطهر حجر هدیه راه خدا و اسلام گردید.

  حضرت سید الشهدا(ع) پس از شهادت حجر در نامه ای به معاویه نوشت:

  "مگر تو قاتل حجر بن عدی و یارانش نیستی؟! آن مردان عبادت پیشه و فروتنی که بدعت را گناهی بزرگ می‌شمردند و امر به معروف و نهی از منکر می‏ کردند. با آنکه پیمانهای مستحکم و عهدهای موکد بسته بودی، از روی دشمنی و ستمگری، آنان را به قتل رساندی؟!"

  اینک مزار حجر و یارانش در سوریه در فاصله حدود چهل کیلو متری دمشق در دهکده ای بنام"ادراک" قرار دارد که زیارتگاه عاشقان حق و آزادی است. آری مزار شهیدان همواره الهام بخش مومنان و درس آموز فرزانگان است و یادبودی از رشادتها و فضیلت خواهیهاست . نام بلند این صحابه فرزانه پیامبر که حیاتش سراسر ایمان وجهاد بود شهادتش تاکیدی بر ظلم ستیزی حق، مزارش قبله گاه اهل دل و الهام بخش شهادت طلبان، تا ابد رسواگر ستمگران کور دل خواهد بود.

  تکفیری های متحجر و عروسک های استکبار جهانی که به منظور گمراه کردن انسانها در صدد خاموش کردن انوار الهی در روی زمین و منهدم کردن سرچشمه های هدایت و فضیلتند باید بدانند سرانجام در آتش غضب الهی گرفتار خواهند شد و با این اقدام های ضد توحیدی و شرک آمیز راه به منزل مقصود نخواهند برد.

   

   

  • ۹۲/۰۳/۰۱
  • هنریستا

  نظرات (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  دعای فرج